TUS’a hazırlanırken doğru kaynak seçimi nasıl yapılır?

İster mezun olalı uzun yıllar geçmiş olsun isterse daha fakülteye yeni başlayan bir tıp öğrencisi olun kaynak seçimi meslektaşlarımızı her zaman zorlayıcı bir konu olmuştur. Katılımcılar genellikle duyumları veya kendinden önceki kişilerin söylediklerine göre hareket ederler. Ancak kimse kimsenin hazırlık sürecini yakından bilmediği için genellikle bu seçimler ampirik ve sığ düzeyde kalır. Kestirmeden söyleyelim kaynak veya hoca seçerken herkese uygun bir reçete OLAMAZ! Bunun sebebi hazırlık ve öğrenme süreçlerinin son derece öznel olmasındandır. Yine de kaynak veya hoca tercihinde ortak olarak benimsenmesi gereken bazı ilkeler de vardır. Örneğin hangi derse çalışırsanız çalışın elinizdeki kaynağın “kolay tekrar edilebilir” olması gerekmektedir. Bu husus genellikle özet veya kamp notları olarak algılanmakla birlikte sayfa sayısının azalması bir kaynağı “kolay tekrar edilebilir” yapmaz! Zira kaynağın öncelikle konuyu kavratan temel unsurları barındırması gerekir. Aksi halde öğrenmediğiniz şeyleri tekrar etmeye kalkarsınız ki bu imkansızdır… Buna ek olarak “güncel” kaynak kavramını da iyi ele almak lazım çünkü bir kaynağın “yeni baskısı” onu güncel yapmaz! Günümüzde 4. sınıfta hazırlığa başlayan bir kişinin kaynağı sınava gireceği zaman eskimiş olabilir. Bu yüzden “güncel” değil sürekli “güncellenen” kaynakları takip etmek daha akıllıca olacaktır. Benzer şekilde kendi öğrenme sürecinizi belirlemeden neyi nasıl çalışacağınızı da oturtamayabilirsiniz.

Örneğin bazı arkadaşlarımız işitseldir ve dinleyerek veya anlatarak konuları daha iyi kavrarlar. Bu kişilere en kaliteli notu da oluştursanız sadece okuyarak çalışmaları halinde verimleri düşük olur. Bazı arkadaşlarımız ise dokunsaldır ve ufak notlar alarak veya kendi çaplarında özet tablolar üzerinde çalışarak öğrenirler. Bu kişilere not tutacakları alanları olmayan, sıkışık bir kaynak getirdiğinizde çabucak kopmaları işten bile değildir. Bu ve benzeri pek çok parametrenin hazırlık sürecinizde son derece etkili olduğunu yılların tecrübesi ile rahatlıkla söyleyebilirim.


İlk üç yıl: Bu gruptaki öğrencilerimizin TUS ile doğrudan bir irtibatı olmamalıdır! Sizler mevcut derslerinizi en iyi şekilde öğrenip üniversite hayatının tadını çıkarmalısınız. Eğer bir konuda veya derste yardıma ihtiyacınız olursa sadece ama sadece o konu veya derse yönelik kaynaklara yönelmenizi tavsiye ederim. Yöneldiğiniz kaynaklar ise birer ders notu ASLA olmamalıdır. Eğer ihtiyacınız olursa bölümlendirilmiş video dersler ve konuyu derinlemesine anlatan kitaplar size uygun seçenekler olacaktır. Önemli not: Lütfen bu aşamada endişeye kapılıp dershanelere senetli sepetli paralar ödemeye başlamayın.

4. sınıf: Bu gruptaki öğrencilerimizin hastanedeki ilk gerçek zamanları olduğundan klinik sistematiğine uyum sağlamaları zaman alacaktır. Dolayısıyla hemen TUS’a başlamalıyım gibi bir korkuya kapılmaları yersiz olacaktır. Öncelikle doktorluğun temeli olacak muayene ve hasta takibi şemalarına odaklanılması gerekir. Yani bu senenin hedefi genel tababetin öğrenilmesi olmalıdır. Hastanelerine uyum sağladıktan sonra hafiften bir hazırlık aşaması başlayabilir. Bu noktada genellikle dahiliye, çocuk hastalıkları, genel cerrahi ve kadın doğum gibi branşlarda yardıma ihtiyacınız doğabilir. Bulunduğunuz stajın gereklerini yaparken bir yanda da TUS’a yönelik olarak bu stajların konularını izleyebilir veya takip edebilirsiniz. Böylece hem stajınıza hem de TUS’a yönelik çalışmış olursunuz.  Önemli not: Bu senenin sonundaki yaz tatiliniz son yaz tatiliniz olacaktır kıymetini bilin…

5. sınıf:  İşte TUS’a hazırlığın esas başladığı yıla geldik. Bu sınıfta 2-3 hafta arayla sürekli sınav olduğunuzu biliyorum. Ancak bu aşamada stajlarınız ile TUS’a hazırlığı eş zamanlı olarak sürdürmek zorundasınız. Bunu geleneksel yöntemlerle hafta içi staj hafta sonu TUS dershanesi şeklinde yapmak bütün yılı aşırı yorucu ve bıktırıcı hale getirmektedir. Halbuki hazırlık sürecinizi hafta içine yaymak daha akıllıca olacaktır. Bunun için dijital platformlara ihtiyacınız var çünkü kendi programınızı kendiniz yapmanız veriminizi arttır. Dijital platformları seçerken de süre veya giriş kısıtlaması olmayan platformları tercih etmeyi unutmayın. Bir sonraki tekrarınızda sınırlamalara takılabilirsiniz.

İntörnler: Geldik son seneye… Bu yıl bazı fakülteler için zorlayıcı olabilmektedir. Bu sebeple konulara esas çalışma işini bir önceki yıl halletmeniz işini kolaylaştırır. Bu yıl da hem hastaneyi hem de TUS’a hazırlığı eş zamanlı olarak götürmeniz gerekecek. Bu yılı konu eksiğiniz yoksa soru çözümü ve tekrar atma için kullanmanız en verimli yoldur. Ancak konu eksiğiniz varsa üzülmeyin. Hedefe yönelik olarak seçtiğiniz dersleri yine dijital platformlardan temin edebilir ve eksiklerinizi kapatabilirsiniz. Pek çok kişi bu yılda hazırlığa başlayarak yarışa biraz geriden gelmektedir ancak bu yapılamaz bir iş değildir. Doğru kaynaklarla hazırlık sürecinizi 1 yıla da sığdırmak mümkündür. Yapılması gereken tüm yılı verimli geçirmek ve yarıştan kopmamaktır. Bunun için yine dijital platformlara ihtiyaç duyacaksınız çünkü hafta sonları dershane programları ile sizin programınız uyuşmayacaktır. Hemen eksik derslerinizi izleyin ve notunuzu kendiniz için doldurun. Ardından soru çözümü ve tekrar süreçlerine geçmeniz gerekir. Kaybedecek vakit yok!

Yeni mezunlar / İstifalılar: Bu aşamadaki meslektaşlarımız eğer “0” dan başlamıyorlarsa sadece ders eksiklerini gidermeleri yeterli olacaktır. Daha sonra var olan kaynaklarını tekrar etmeye ve soru çözmeye odaklanmak en mantıklı strateji olacaktır. Kaynağınız eksik veya verimsiz olsa bile bu aşamada görsel hafızası olan bir kişinin kaynak değiştirmesini tavsiye etmiyorum. Ancak bir konuya hiç çalışmayan biri iseniz daha verimli kaynaklar bulduğunuzda bunlara yönelebilirsiniz.

Yıllar sonra TUS’a dönenler: “Bu yaştan sonra TUS olur mu?” diyenlere cevabım: Bal gibi olur! TUS’a hazırlık sürecini takip ettiğim pek çok kişi on yıl hatta daha fazla aradan sonra bile istedikleri yerleri kazandılar. Burada dikkat edilmesi gereken unsur hayatın size el verdiği ölçüde verimli ve stratejik çalışmaktır. Bu gruptaki meslektaşlarımız kesinlikle dijital bir platforma yönelsinler ve kendi programlarını kendileri tanımlayacak biçimde organizasyon sağlamaya çalışsınlar. Süre kısıdı yoksa hazırlık sürecini zamana yaymaktan çekinmesinler. Ama eğer işleri acilse o zaman en fazla soru çıkaran derslere odaklanmak daha mantıklı olacaktır. Önemli not: Bu gruptaki meslektaşlarımızın hiç çalışmadan “TUS kamplarına” yönelmelerini tavsiye etmiyorum zira bir konuyu aşırı hızlı biçimde öğrenmek bu kamplar ile mümkün değildir. Söz konusu kamplar sadece hali hazırda çalışmış ama kendi başına tekrar etmekte güçlük çeken kişilere fayda sağlayabilir.

Dolayısıyla bu yazımda kime nasıl bir kaynak gerektiğini konusunda bir yol haritası belirlemeye çalışacağım:

Böylece pek çok odak grup için bir kaynak değerlendirmesi yapmaya çalıştık! Son olarak sizlere önerim eğer çıkmaza girerseniz yardım almaktan çekinmeyin: Sorun, soruşturun, araştırın. Yalnız olmadığınızı, bizlerin her zaman siz değerli meslektaşlarımız için burada olduğumuzu unutmamanızı isterim. Hepinize başarılar…

Dr. Mehmet Ali GÜNER

TUSmedline eser sahipleri tarafından hazırlanmış sınav stratejileri için Youtube kanalımızdaki içerikleri inceleyebilirsiniz.

Tüm Hakları Saklıdır, TUSmedline TUSBlog’da yer alan içerikler Telif Hakkına tabidir. İçerikler eser sahibinin görüşlerini yansıtır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, kopyalanamaz ve dağıtılamaz.©2022

İlgili Makaleler

TUS koçluğu Hizmetimiz Yayında!

TUSmedline TUS Koçluğu ile size özel hazırlanmış programlarla başarınızı garantileyin!

TUS Koçluğu Hizmetimiz kalite standartları gereği sınırlı sayıda öğrencimizin kullanımına açıktır, lütfen en kısa sürede bizimle iletişime geçerek koçluk hizmeti istediğinizi bize bildirin.